Alpaki często mylone są z lamami ze względu na ich podobny wygląd i sposób poruszania się. W XIX wieku włókno alpaki stało się popularne w Europie ze względu na swój efektowny wygląd. Królowa Wiktoria posiadała ogromną kolekcję alpak i importowała odzież z wełny z Ameryki Południowej. Alpaki były wcześniej uważane za gorszą rasę, ale obecnie są bardzo popularne ze względu na to, iż dzięki nim można mieć piękną, trwałą wełnę, z której produkuje się między innymi: zimowe płaszcze, czapki, rękawiczki. Jak wybrać damski płaszcz z alpaki, by służył paniom przez wiele lat? Odpowiedź poniżej. 

Wełna z alpaki – co warto o niej wiedzieć?

Wełna z alpaki jest chętniej kupowana niż np. wełna z owiec ze względu na jej naturalne właściwości, takie jak: właściwości izolacyjne i właściwości wodoodporne. Poza tym włókno alpaki jest bardziej miękkie niż włókno owcze, ponieważ zawiera więcej lanoliny. Dzięki temu płaszcz z alpaki jest wygodniejszy w noszeniu, nie powodując podrażnień ani otarć. Dodatkowo alpaki mają krótsze włosy niż owce, co sprawia, że ​​pielęgnacja jest stosunkowo łatwa w porównaniu z wełną owczą. Płaszcze z alpaki są zwykle droższe niż płaszcze zrobione z wełny owczej ze względu na wyższą jakość materiału. Zwierzęta używane do produkcji płaszczy z alpaki są starannie dobierane przez ekspertów, ponieważ produkują tylko najwyższej jakości włókna wełniane. Zwierzęta muszą charakteryzować się dobrym zdrowiem, aby móc produkować wysokiej jakości włókna odpowiednie do produkcji odzieży. Włókna są przetwarzane na gręplarniach, które usuwają zanieczyszczenia i zatrzymują tylko najwyższej jakości włókna do przędzenia na przędze do tkania tkanin. Tkaniny są albo dziane, albo tkane za pomocą maszyn, zanim zostaną zszyte w fabryce, gdzie produkt końcowy jest wykonany z wielu zszytych ze sobą kawałków tkaniny. Alpaki wytwarzają dwa rodzaje włosów. Dłuższe włosy ochronne zapewniają ciepło, a krótsze włosy puchowe jeszcze skuteczniej izolują w zimnych porach roku.

Modele damskich płaszczów z alpaki możesz obejrzeć na Dstreet

Luksusowy, niezawodny płaszcz

Naturalne właściwości wełny alpaki sprawiają, że idealnie nadaje się do stosowania w odzieży zimowej, ponieważ dobrze zatrzymuje ciepło ciała bez przegrzewania użytkownika. Dlatego popularność alpak wzrosła w ostatnich dziesięcioleciach, zwłaszcza w Europie, gdzie rośnie zapotrzebowanie na odzież wełnianą i akcesoria futrzane, takie jak: czapki i rękawiczki wykonane z tego materiału. Jednak posiadanie płaszcza z alpaki może być dość kosztowne, ponieważ do jego produkcji wykorzystuje się tylko najwyższej jakości materiały i dodatki. Wełna alpaki ceniona jest za trwałość i odporność na ścieranie. Ma wyjątkową miękkość i jest ciepła dzięki swojej grubości i właściwościom izolującym. Jedwabista faktura wełny alpaki sprawia, że ​​doskonale nadaje się do noszenia w zimniejszych porach roku. Ma również naturalny połysk. Dodaje się połysk każdej tkaninie wykonanej z wełny alpaki. Szare odcienie polaru alpaki nadają głębi każdej wykonanej z niej tkaninie. Delikatne włókna obecne w polaru alpaki sprawiają, że jest on idealny do wyrobu cienkich swetrów, koców i kurtek.

Jak wybrać damski płaszcz z alpaki?

Panie uwielbiają nosić płaszcze z wełny z alpaki. Producenci wiedzą o tym doskonale, dlatego też każdej zimy starają się stworzyć oryginalne, efektowne modele, które będą pasować do wielu codziennych, jak i wieczorowych zestawów. Największym zainteresowaniem cieszą się od lat płaszcze o prostym, klasycznym kroju z dużym kołnierzem i z wiązaniem w pasie. Styliści radzą paniom, by te zainwestowały w modele pozbawione jakichkolwiek dodatków w postaci: futrzanych kapturów, rękawów z frędzlami itp. Czarny, brązowy, szary oraz beżowy płaszcz będzie pasował do większości ubrań z garderoby, które panie przeważnie noszą w okresie jesienno-zimowym, dlatego też można liczyć na to, iż po tą odzież wierzchnią będą panie sięgały najczęściej w chłodne dni. Dobry jakościowo płaszcz powinien bezapelacyjnie znaleźć się w każdej kobiecej garderobie. Trzeba jednak nastawić się na dość duży wydatek. Za takie zimowe okrycie panie przeważnie muszą zapłacić od od 600 zł do nawet 2000 zł.

Recommended Articles